Пословна економија 2024
Студијски програм у поступку акредитације
Основне информације
- Назив студијског програма
- ОСС Пословна економија (180 ЕСПБ)
- Врста студија
- Основне струковне студије
- Стручни назив
- Струковни економиста (струк. екон.), у складу са Правилником о листи стручних, академских и научних назива. Ниво квалификације из НОКС-а је 6.1 С.
- Услови уписа:
- Право уписа остварује лице са претходно стеченим средњим образовањем у четворогодишњем трајању, положеним матурским испитом (општа, стручна или уметничка матура), рангирано у оквиру броја студената утврђеног у дозволи за рад. До почетка примене прописа који уређују општу, стручну или уметничку матуру, право на упис остварује лице са претходно стеченим средњим образовањем и положеним пријемним испитом - Тест општег знања и информисаности, рангирано у оквиру броја студената утврђеног у Дозволи за рад, у складу са Статутом Школе и Правилником о упису студената на студије првог степена.
- Потребно време за извођење студијског програма
- Три године
Студијски програм ОСС Пословна економија има јасно дефинисану сврху и улогу у образовном систему Републике Србије. Програм је креиран тако да обезбеђује стицање компетенција и квалификација које су друштвено оправдане и корисне. Оне су у складу са основним задацима и циљевима Школе, са потребама тржишта рада, савременим трендовима образовања у свету и Националним оквиром квалификација (НОКС).
Сврха студијског програма ОСС Пословна економија је образовање и оспособљавање стручњака економске струке за препознатљиве и јасне професије и занимања из области пословне економије: струковни економиста, аналитичар пословне економије, финансијски аналитичар, истраживачки аналитичар, менаџер финансијских услуга, економски истраживач, менаџер трговине, маркетинг менаџер, референт..., за рад у службама економске функције у оквиру предузећа производне оријентације; финансијским институцијама, пружаоцима финансијских услуга, пружаоцима пословних услуга, трговинским предузећима, истраживачким одељењима рачуноводствених фирми, ревизорским кућама, националним и међународним компанијама, у секторима који захтевају пословно планирање, јавном сектору и др.
Сврха студијског програма ОСС Пословна економија усклађена је у потпуности са основним задацима и циљевима Школе, као високошколске установе која образује високо компетентне стручњаке из предметне, али и других области.
Сврха студијског програма ОСС Пословна економија јесте и оспособљавање студената за наставак студија на мастер струковним студијама, које ће се остваривати у Школи, али и специјалистичким и мастер струковним студијама на другим високошколским установама.
Студијски програм ОСС Пословна економија има јасно дефинисане циљеве засноване на принципима Болоњске декларације и потребама развоја нашег друштва. Циљ Школе је да оствари висок квалитет процеса студија и свршених студената у складу са принципима познатих међународних високообразoвних институција.
Основни циљ студијског програма ОСС Пословна економија је да студентима пружи могућност за стицање и унапређење знања, као и развијање креативних способности и специфичних практичних вештина из области пословне економије.
Циљеви студијског програма ОСС Пословна економија су у складу са основним задацима и циљевима Школе, као високошколске установе која образује високо компетентне стручњаке из предметне, али и других области.
Конкретни циљеви реализације студијског програма ОСС Пословна економија су:
- Стицање стручних знања за разумевање и примену основних концепата и принципа пословне економије као примењене гране економске науке.
- Усвајање знања о утицају микро и макро економских фактора на пословне одлуке у предузећима.
- Стицање знања и вештина у областима економског раста и умрежавања предузећа.
- Развој способности за анализу, планирање, организацију и контролу процеса у организацијама.
- Усвајање знања о најважнијим концептима и методама у области рачуноводства као универзалног језика бизниса и информационе подршке одлучивању.
- Развој разумевања макроекономских концепата и принципа за постизање стабилног економског раста на националном и међународном нивоу.
- Стицање специфичних знања и вештина из области осигурања за разумевање и примену основних елемената и метода у пословној пракси.
- Усвајање теоријских и практичних знања о функционисању финансијског тржишта и различитим врстама финансијских инструмента.
- Развој способности за анализу конкурентности предузећа, мерење конкурентности и разумевање правне регулативе у вези са антиконкурентским понашањем.
- Стицање стручних знања и вештина за израду пословних и бизнис планова, као и за провођење пословне анализе и примену различитих аналитичких техника...
Садржаји наставних дисциплина које чине студијски програм ОСС Пословна економија, представљају подлогу за опредељење студената за наставак образовања на другом нивоу струковних студија, као услов за грађење професионалне каријере.
Циљеви студијског програма ОСС Пословна економија су усклађени са потребама тржишта рада у нашој земљи за компетентним и квалификованим кадровима у области економије, спремних да се суоче са савременим тржишним и привредним развојем наше земље и да на адекватан начин одговоре захтевима пословно-производних, услужних и других организација, у којима ће радити на пословима и радним местима: струковни економиста, аналитичар пословне економије, финансијски аналитичар, истраживачки аналитичар, менаџер финансијских услуга, економски истраживач, менаџер трговине, маркетинг менаџер, референт... Усклађени су и са дефинисаним Националним оквиром квалификација (НОКС, ниво квалификација 6.1 С).
Савладавањем студијског програма ОСС Пословна економија студент стиче опште и предметно специфичне способности које су у функцији квалитетног обављања делатности у области пословне економије, релевантна знања из ове области, одговарајуће интелектуалне и практичне вештине и потребне компетенције.
Савладавањем студијског програма ОСС Пословна економија студент стиче следеће опште способности:
- анализе стања, синтезе прикупљених података, успешног предвиђања последица и доношења адекватних решења и одлука у обављању професије струковног економисте у пословно-производним, услужним, финансијским, јавним и другим организацијама;
- овладавања методaма, поступцима и процесима истраживања у области економских наука;
- развоја критичког и самокритичког мишљења и приступа и усвајање објективног става у односу на било коју ситуацију која се среће у пракси;
- примене стеченог знања у конкретним околностима у економској пракси;
- професионалне етичности у обављању посла.
- познавање и разумевање дисциплине економске струке (пословна економија, макроекономија, пословна статистика, рачуноводство, рачуноводство трошкова, пословне финансије, маркетинг, финансијска тржишта, осигурање, конкурентност предузећа, пословно планирање и анализа, менаџмент и организација предузећа, управљање људским ресурсима...) и других релевантних дисциплина детаљно описаних у оквиру појединачних спецификација предмета;
- решавања конкретних проблема у професионалном раду струковног економисте у пословно-производним, финансијским, услужним и другим организацијама, уз употребу научних метода и поступака којима је овладао изучавајући овај студијски програм (решавање конкретних проблема у економској пракси повезаних са тржишном ситуацијом, купцима, конкуренцијом...; разумевање факторских тржишта - рада и капитала; мерење рентабилности предузећа; примена техника књижења пословних промена у различитим фазама пословног циклуса и технике обрачуна периодичног резултата; разумевање деловања инструмената монетарне и фискалне политике у контексту одржавања макроекономске равнотеже и утицаја девизних курсева на међународну трговину и платни биланс; идентификовање извора економског раста и негативног утицаја инфлације и незапослености; израда различитих анализа трошкова; примена техника и инструмената за контролу трошкова рада, материјала, индиректних трошкова и кроз трошкови-обим-профит анализу и анализу одступања; примена принципа и правила финансирања код прибављања и коришћења сопственог и позајмљеног капитала; разумевање концепта временске вредности новца и његовог значаја за оцену рентабилности капиталних улагања; одлучивања у процесу финансијског менаџмента; анализа макроекономских и социјалних ефеката фискалних мера и програма; примена стечених знања у раду у трговинским предузећима, за послове малопродаје, велепродаје и логистике, за пословање на домаћем и међународном тржишту, дефинисање субјеката у сектору осигурања, разлике између ризика и осигураног случаја, анализа економских вести и њиховог утицаја на сектор осигурања, анализа кретања на тржишту осигурања, анализа докумената у осигурању; примена техника за мерење и евалуацију конкурентности и правне регулативе која санкционише антиконкурентско понашање предузећа; израда и имплементација пословног плана; примена одговарајућих инструмената и техника за анализу конкретних пословних проблема у различитим економским областима, као што су: маркетинг, финансије, ризици у пословању и сл.);
- повезивања основних теоријских и практичних знања из области економије, менаџмента и бизниса) и савремених информационих технологија и других дисциплина и њихове примене у професионалном раду;
- континуираног и критичког праћења и примене новина у струци;
- развоја вештина и спретности у употреби знања у области економских наука;
- употребе ИКТ у овладавању знањима у области економских наука.
Исходи учења студијског програма ОСС Пословна економија према дескрипторима исхода учења Националног оквира квалификација (ниво 6.1 С):
- ЗНАЊЕ - овладавање напредним стручним знањима која се односе на теорије и принципе пословне економије, макроекономије, пословне статистике, рачуноводства, рачуноводства трошкова, пословних финансија, маркетинга, финансијских тржишта, осигурања, конкурентности предузећа, пословног планирања и анализе и других релевантних садржаја; укључујући вредновање, критичко разумевање и примену критичког мишљења у економској пракси;
- ВЕШТИНЕ - оспособљеност за решавање сложених непредвидивих проблемских ситуација у индивидуалном и тимском раду у области економије; успешна усмена комуникација у интеракцији и сарадњи са запосленима, пословним сарадницима и партнерима, стручњацима из различитих области и др.; коришћење рачунарске опреме, информационих система и уређаја релевантних за област економије;
- СПОСОБНОСТИ И СТАВОВИ – да предузимљиво у нестандардним условима одговоре захтевима постојећих и нових пословних активности у области економије; да самостално и са пуном одговорношћу учествују/воде средње сложене пројекте; за формирање критичког става за смештање догађаја и размишљања у шири друштвени контекст; за независно просуђивање, иницијативу и доношење валидних одлука уз примену етичких стандарда у обављању професије струковног економисте; за усвајање професионалних стандарда у раду, посебно са аспекта кооперативности и адекватне комуникације; да систематски и мотивисано ради на личном стручном усавршавању у области економије и других дисциплина; за организовање, контролу и обучавање других за рад; да анализира и вреднује једноставне концепте, моделе и принципе теорије и праксе унапређујући постојећу економску праксу у пословно-производним, финансијским, услужним и другим организацијама.
Ниво квалификације из НОКС-а са којим је усклађен скуп компетенција које стичу студенти је 6.1 С, основних струковних студија обима од 180 ЕСПБ. Звање које стиче студент након завршетка основних струковних студија је струковни економиста (струк. екон.), што је у складу са Правилником о листи стручних, академских и научних назива.