Poslovna ekonomija 2024
Studijski program u postupku akreditacije
Osnovne informacije
- Naziv studijskog programa
- OSS Poslovna ekonomija (180 ESPB)
- Vrsta studija
- Osnovne strukovne studije
- Stručni naziv
- Strukovni ekonomista (struk. ekon.), u skladu sa Pravilnikom o listi stručnih, akademskih i naučnih naziva. Nivo kvalifikacije iz NOKS-a je 6.1 S.
- Uslovi upisa:
- Pravo upisa ostvaruje lice sa prethodno stečenim srednjim obrazovanjem u četvorogodišnjem trajanju, položenim maturskim ispitom (opšta, stručna ili umetnička matura), rangirano u okviru broja studenata utvrđenog u dozvoli za rad. Do početka primene propisa koji uređuju opštu, stručnu ili umetničku maturu, pravo na upis ostvaruje lice sa prethodno stečenim srednjim obrazovanjem i položenim prijemnim ispitom - Test opšteg znanja i informisanosti, rangirano u okviru broja studenata utvrđenog u Dozvoli za rad, u skladu sa Statutom Škole i Pravilnikom o upisu studenata na studije prvog stepena.
- Potrebno vreme za izvođenje studijskog programa
- Tri godine
Studijski program OSS Poslovna ekonomija ima jasno definisanu svrhu i ulogu u obrazovnom sistemu Republike Srbije. Program je kreiran tako da obezbeđuje sticanje kompetencija i kvalifikacija koje su društveno opravdane i korisne. One su u skladu sa osnovnim zadacima i ciljevima Škole, sa potrebama tržišta rada, savremenim trendovima obrazovanja u svetu i Nacionalnim okvirom kvalifikacija (NOKS).
Svrha studijskog programa OSS Poslovna ekonomija je obrazovanje i osposobljavanje stručnjaka ekonomske struke za prepoznatljive i jasne profesije i zanimanja iz oblasti poslovne ekonomije: strukovni ekonomista, analitičar poslovne ekonomije, finansijski analitičar, istraživački analitičar, menadžer finansijskih usluga, ekonomski istraživač, menadžer trgovine, marketing menadžer, referent..., za rad u službama ekonomske funkcije u okviru preduzeća proizvodne orijentacije; finansijskim institucijama, pružaocima finansijskih usluga, pružaocima poslovnih usluga, trgovinskim preduzećima, istraživačkim odeljenjima računovodstvenih firmi, revizorskim kućama, nacionalnim i međunarodnim kompanijama, u sektorima koji zahtevaju poslovno planiranje, javnom sektoru i dr.
Svrha studijskog programa OSS Poslovna ekonomija usklađena je u potpunosti sa osnovnim zadacima i ciljevima Škole, kao visokoškolske ustanove koja obrazuje visoko kompetentne stručnjake iz predmetne, ali i drugih oblasti.
Svrha studijskog programa OSS Poslovna ekonomija jeste i osposobljavanje studenata za nastavak studija na master strukovnim studijama, koje će se ostvarivati u Školi, ali i specijalističkim i master strukovnim studijama na drugim visokoškolskim ustanovama.
Studijski program OSS Poslovna ekonomija ima jasno definisane ciljeve zasnovane na principima Bolonjske deklaracije i potrebama razvoja našeg društva. Cilj Škole je da ostvari visok kvalitet procesa studija i svršenih studenata u skladu sa principima poznatih međunarodnih visokoobrazovnih institucija.
Osnovni cilj studijskog programa OSS Poslovna ekonomija je da studentima pruži mogućnost za sticanje i unapređenje znanja, kao i razvijanje kreativnih sposobnosti i specifičnih praktičnih veština iz oblasti poslovne ekonomije.
Ciljevi studijskog programa OSS Poslovna ekonomija su u skladu sa osnovnim zadacima i ciljevima Škole, kao visokoškolske ustanove koja obrazuje visoko kompetentne stručnjake iz predmetne, ali i drugih oblasti.
Konkretni ciljevi realizacije studijskog programa OSS Poslovna ekonomija su:
- Sticanje stručnih znanja za razumevanje i primenu osnovnih koncepata i principa poslovne ekonomije kao primenjene grane ekonomske nauke.
- Usvajanje znanja o uticaju mikro i makro ekonomskih faktora na poslovne odluke u preduzećima.
- Sticanje znanja i veština u oblastima ekonomskog rasta i umrežavanja preduzeća.
- Razvoj sposobnosti za analizu, planiranje, organizaciju i kontrolu procesa u organizacijama.
- Usvajanje znanja o najvažnijim konceptima i metodama u oblasti računovodstva kao univerzalnog jezika biznisa i informacione podrške odlučivanju.
- Razvoj razumevanja makroekonomskih koncepata i principa za postizanje stabilnog ekonomskog rasta na nacionalnom i međunarodnom nivou.
- Sticanje specifičnih znanja i veština iz oblasti osiguranja za razumevanje i primenu osnovnih elemenata i metoda u poslovnoj praksi.
- Usvajanje teorijskih i praktičnih znanja o funkcionisanju finansijskog tržišta i različitim vrstama finansijskih instrumenta.
- Razvoj sposobnosti za analizu konkurentnosti preduzeća, merenje konkurentnosti i razumevanje pravne regulative u vezi sa antikonkurentskim ponašanjem.
- Sticanje stručnih znanja i veština za izradu poslovnih i biznis planova, kao i za provođenje poslovne analize i primenu različitih analitičkih tehnika...
Sadržaji nastavnih disciplina koje čine studijski program OSS Poslovna ekonomija, predstavljaju podlogu za opredeljenje studenata za nastavak obrazovanja na drugom nivou strukovnih studija, kao uslov za građenje profesionalne karijere.
Ciljevi studijskog programa OSS Poslovna ekonomija su usklađeni sa potrebama tržišta rada u našoj zemlji za kompetentnim i kvalifikovanim kadrovima u oblasti ekonomije, spremnih da se suoče sa savremenim tržišnim i privrednim razvojem naše zemlje i da na adekvatan način odgovore zahtevima poslovno-proizvodnih, uslužnih i drugih organizacija, u kojima će raditi na poslovima i radnim mestima: strukovni ekonomista, analitičar poslovne ekonomije, finansijski analitičar, istraživački analitičar, menadžer finansijskih usluga, ekonomski istraživač, menadžer trgovine, marketing menadžer, referent... Usklađeni su i sa definisanim Nacionalnim okvirom kvalifikacija (NOKS, nivo kvalifikacija 6.1 S).
Savladavanjem studijskog programa OSS Poslovna ekonomija student stiče opšte i predmetno specifične sposobnosti koje su u funkciji kvalitetnog obavljanja delatnosti u oblasti poslovne ekonomije, relevantna znanja iz ove oblasti, odgovarajuće intelektualne i praktične veštine i potrebne kompetencije.
Savladavanjem studijskog programa OSS Poslovna ekonomija student stiče sledeće opšte sposobnosti:
- analize stanja, sinteze prikupljenih podataka, uspešnog predviđanja posledica i donošenja adekvatnih rešenja i odluka u obavljanju profesije strukovnog ekonomiste u poslovno-proizvodnim, uslužnim, finansijskim, javnim i drugim organizacijama;
- ovladavanja metodama, postupcima i procesima istraživanja u oblasti ekonomskih nauka;
- razvoja kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa i usvajanje objektivnog stava u odnosu na bilo koju situaciju koja se sreće u praksi;
- primene stečenog znanja u konkretnim okolnostima u ekonomskoj praksi;
- profesionalne etičnosti u obavljanju posla.
- poznavanje i razumevanje discipline ekonomske struke (poslovna ekonomija, makroekonomija, poslovna statistika, računovodstvo, računovodstvo troškova, poslovne finansije, marketing, finansijska tržišta, osiguranje, konkurentnost preduzeća, poslovno planiranje i analiza, menadžment i organizacija preduzeća, upravljanje ljudskim resursima...) i drugih relevantnih disciplina detaljno opisanih u okviru pojedinačnih specifikacija predmeta;
- rešavanja konkretnih problema u profesionalnom radu strukovnog ekonomiste u poslovno-proizvodnim, finansijskim, uslužnim i drugim organizacijama, uz upotrebu naučnih metoda i postupaka kojima je ovladao izučavajući ovaj studijski program (rešavanje konkretnih problema u ekonomskoj praksi povezanih sa tržišnom situacijom, kupcima, konkurencijom...; razumevanje faktorskih tržišta - rada i kapitala; merenje rentabilnosti preduzeća; primena tehnika knjiženja poslovnih promena u različitim fazama poslovnog ciklusa i tehnike obračuna periodičnog rezultata; razumevanje delovanja instrumenata monetarne i fiskalne politike u kontekstu održavanja makroekonomske ravnoteže i uticaja deviznih kurseva na međunarodnu trgovinu i platni bilans; identifikovanje izvora ekonomskog rasta i negativnog uticaja inflacije i nezaposlenosti; izrada različitih analiza troškova; primena tehnika i instrumenata za kontrolu troškova rada, materijala, indirektnih troškova i kroz troškovi-obim-profit analizu i analizu odstupanja; primena principa i pravila finansiranja kod pribavljanja i korišćenja sopstvenog i pozajmljenog kapitala; razumevanje koncepta vremenske vrednosti novca i njegovog značaja za ocenu rentabilnosti kapitalnih ulaganja; odlučivanja u procesu finansijskog menadžmenta; analiza makroekonomskih i socijalnih efekata fiskalnih mera i programa; primena stečenih znanja u radu u trgovinskim preduzećima, za poslove maloprodaje, veleprodaje i logistike, za poslovanje na domaćem i međunarodnom tržištu, definisanje subjekata u sektoru osiguranja, razlike između rizika i osiguranog slučaja, analiza ekonomskih vesti i njihovog uticaja na sektor osiguranja, analiza kretanja na tržištu osiguranja, analiza dokumenata u osiguranju; primena tehnika za merenje i evaluaciju konkurentnosti i pravne regulative koja sankcioniše antikonkurentsko ponašanje preduzeća; izrada i implementacija poslovnog plana; primena odgovarajućih instrumenata i tehnika za analizu konkretnih poslovnih problema u različitim ekonomskim oblastima, kao što su: marketing, finansije, rizici u poslovanju i sl.);
- povezivanja osnovnih teorijskih i praktičnih znanja iz oblasti ekonomije, menadžmenta i biznisa) i savremenih informacionih tehnologija i drugih disciplina i njihove primene u profesionalnom radu;
- kontinuiranog i kritičkog praćenja i primene novina u struci;
- razvoja veština i spretnosti u upotrebi znanja u oblasti ekonomskih nauka;
- upotrebe IKT u ovladavanju znanjima u oblasti ekonomskih nauka.
Ishodi učenja studijskog programa OSS Poslovna ekonomija prema deskriptorima ishoda učenja Nacionalnog okvira kvalifikacija (nivo 6.1 S):
- ZNANJE - ovladavanje naprednim stručnim znanjima koja se odnose na teorije i principe poslovne ekonomije, makroekonomije, poslovne statistike, računovodstva, računovodstva troškova, poslovnih finansija, marketinga, finansijskih tržišta, osiguranja, konkurentnosti preduzeća, poslovnog planiranja i analize i drugih relevantnih sadržaja; uključujući vrednovanje, kritičko razumevanje i primenu kritičkog mišljenja u ekonomskoj praksi;
- VEŠTINE - osposobljenost za rešavanje složenih nepredvidivih problemskih situacija u individualnom i timskom radu u oblasti ekonomije; uspešna usmena komunikacija u interakciji i saradnji sa zaposlenima, poslovnim saradnicima i partnerima, stručnjacima iz različitih oblasti i dr.; korišćenje računarske opreme, informacionih sistema i uređaja relevantnih za oblast ekonomije;
- SPOSOBNOSTI I STAVOVI – da preduzimljivo u nestandardnim uslovima odgovore zahtevima postojećih i novih poslovnih aktivnosti u oblasti ekonomije; da samostalno i sa punom odgovornošću učestvuju/vode srednje složene projekte; za formiranje kritičkog stava za smeštanje događaja i razmišljanja u širi društveni kontekst; za nezavisno prosuđivanje, inicijativu i donošenje validnih odluka uz primenu etičkih standarda u obavljanju profesije strukovnog ekonomiste; za usvajanje profesionalnih standarda u radu, posebno sa aspekta kooperativnosti i adekvatne komunikacije; da sistematski i motivisano radi na ličnom stručnom usavršavanju u oblasti ekonomije i drugih disciplina; za organizovanje, kontrolu i obučavanje drugih za rad; da analizira i vrednuje jednostavne koncepte, modele i principe teorije i prakse unapređujući postojeću ekonomsku praksu u poslovno-proizvodnim, finansijskim, uslužnim i drugim organizacijama.
Nivo kvalifikacije iz NOKS-a sa kojim je usklađen skup kompetencija koje stiču studenti je 6.1 S, osnovnih strukovnih studija obima od 180 ESPB. Zvanje koje stiče student nakon završetka osnovnih strukovnih studija je strukovni ekonomista (struk. ekon.), što je u skladu sa Pravilnikom o listi stručnih, akademskih i naučnih naziva.