Naučno-istraživački i stručni rad
Škola neprekidno osmišljava, priprema i realizuje pojedine oblike naučno-istraživačkog rada, stručne i druge vrste programa, u polju društveno-humanističkih nauka, posebno u oblastima Menadžment i biznis i Ekonomske nauke, radi unapređenja kvaliteta obrazovnog procesa, tako da je dat poseban značaj i podsticaj za obezbeđenje svih potrebnih resursa nastavnom osoblju u ostvarivanju naučno-istraživačkih i stručnih rezultata.
Radi ostvarivanja međunarodne saradnje i posebnih programa stručnog usavršavanja, u Školi se organizuju Centar za međunarodnu saradnju i Centar za edukaciju i usluge, u kojima se obavljaju primenjena i razvojna istraživanja, kao i edukacija za potrebe Škole, saradnja sa kompanijama i ostalim korisnicima iz privrede, a koji su u funkciji razvoja i unapređenja osnovnih delatnosti.
Realizovani projekti i istraživanja
1994-2010.
Istraživanje Plansko-kontrolnog ciklusa
1994-2010.
Istraživanje modaliteta komuniciranja menadžera
2007.
Ka novim inovativnim praksama u regionu centralne Srbije
2010.
Towаrd new innovative practices in central Serbia Region, EAR - European Agency for Reconstruction
2010.
Istraživanje uticaja informaciono-komunikacionih tehnologija na pojavu informacija u poslovnim sistemima
2011.
Ocena efektivnosti i efikasnosti sastanaka u poslovnom sistemu
2012.
Motivacija menadžera
2012.
Istraživanje kompetencija menadžera za primenu standardizacije u poslovnom sistemu
2012.
Istraživanje potreba za dopunskom edukacijom iz oblasti menadžmenta
2016/17.
Kreativni biznis inovacioni generator u partnerstvu sa Biznis inkubatorom Kruševac i Digitalnom kovačnicom Kruševac
2017/18.
Kreativni biznis inovacioni generator u funkciji razvoja omladinskog i ženskog preduzetništva u partnerstvu sa Biznis inkubatorom Kruševac
2019/20.
Socijalna preduzeća za razvoj potencijala mladih u partnerstvu sa udruženjem „Limitles“ Beograd
2021.
Inovativna Srbija u partnerstvu sa Biznis inkubatorom Kruševac, Projekat finansirao Kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj Republike Srbije
2023.
Inovativna Srbija u partnerstvu sa Biznis inkubatorom Kruševac, Projekat finansirao Kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj Republike Srbije
2022.
U susret klimatskoj pravdi, nosilac projekta: Udruženje građana „Evropski pokret u Srbiji – Leskovac“
2022.
Ja – žena preduzetnica, nosilac projekta: Udruženje „Ženska poslovna asocijacija“ Lapovo
2022.
Ekologija za mlade, nosilac projekta: Udruženje „Biznis asocijacija 034“ Lapovo
2022.
Forum mladih lidera u saradnji sa Visokom školom za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo, Beograd
2023.
Forum mladih lidera u saradnji sa Visokom školom za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo, Beograd
Izdavački centar
Izdavački centar Škole je osnovan 1994. godine, sa tadašnjim ciljem da se u domaćem izdavaštvu obogati literatura iz oblasti menadžmenta, posebno industrijskog (proizvodnog).
Kako je, od svog osnivanja do danas, Škola svoju obrazovnu delatnost proširila i na oblast ekonomije, poslovne informatike i turizma i ugostiteljstva, kroz svoj Izdavački centar danas daje doprinos obogaćivanju stručne literature iz svih ovih oblasti.
Izdanja Izdavačkog centra su prevashodno namenjena studentima Škole.
Za trideset godina postojanja u okviru Izdavačkog centra izdato je oko 70 naslova, odštampanih u preko 250.000 primeraka.
Škola je javnosti prezentovala svoju izdavačku delatnost na preko 20 sajmova knjiga.
Škola je dve godine zaredom, 2012. i 2013. godine, na Sajmu knjiga i izdavaštva Rasinskog okruga, koji se održava u organizaciji Kulturnog centra, Istorijskog arhiva i Narodne biblioteke iz Kruševca, osvajala priznanje za izdavača godine.
Saradnja sa privredom
PILOT-FABRIKA je konkretno preduzeće koje ima funkciju da u odabranom delu svoga delovanja posluži kao praktični poligon studenata Škole.
Radi uspešnije saradnje Škole i Pilot-fabrike, obavezno se predviđa uključivanje predstavnika Pilot-fabrike, od samog početka saradnje do prisustvovanja odbrani seminarskih, projektnih i završnih radova studenata.
Rad u Pilot-fabrici, pored sticanja praktičnih znanja, omogućava studentima i sticanje raznih veština; vežbanje komuniciranja (stručnog, timskog, hijerarhijskog...); obučavanje za timski rad; navikavanje na realne proizvodne situacije i režim rada u privredi,... što će im sve skupa, po završetku školovanja, olakšati uklapanje u realne privredne situacije, njihov rad učiniti efikasnijim.
Prisustvom i angažovanjem u Pilot-fabrici, studentima se otvara i perspektiva zapošljavanja u toj Pilot-fabrici, i drugima sa kojima ona poslovno sarađuje. Prisustvo studenata Škole u Pilot-fabrikama ima kao ishod dodelu velikog broja stipendija i zapošljavanje studenata.
U proteklom periodu Škola je uspostavila saradnju sa preko 450 pilot fabrika - iz 70 opština širom Srbije. Sa svakim od ovih preduzeća potpisan je Ugovor o međusobnoj saradnji.
Raznovrsnost oblasti rada pilot-fabrika pogodan je poligon za sticanje širokog spektra znanja i fleksibilnu pripremu studenata za angažovanje u konkrentim preduzećima prilikom zasnivanja radnog odnosa.
Izrada seminarskih radova tokom celog perioda studiranja, čini sistem studija aktivnim, kroz permanentnu implementaciju teoretskih znanja na praktične probleme proizvodnih procesa i obradnih sistema u Pilot - fabrikama. Paralelno sa upoznavanjem teoretskog dela gradiva iz stručnih predmeta, studenti pripremaju seminarske radove, kao neposrednu primenu teoretskog gradiva na praktičnim primerima u Pilot-fabrikama Škole.
Na osnovnim studijama, na studijskim programima menadžmenta, ekonomije, poslovne informatike i turizma i ugostiteljstva, predviđeno je da studenti u poslednjem semestru u okviru predmeta Projektni rad iz poslovno industrijskog menadžmenta, odnosno Projektni rad ostvare praktičan rad u konkretnom preduzeću (Pilot-fabrici), urade i odbrane praktičan rad, sa ciljem da se u realnim privrednim uslovima praktično provere znanja stečena tokom prethodne dve godine školovanja iz stručnih i uže stručnih predmeta. U radu se insistira na analitičkom pristupu problematici, praktičnosti i aktivnom - kreativnom učešću studenata (projektovanje i sprovođenje mera za poboljšanje poslovanja pilot-fabrike). Uspešnom odbranom Projektnog rada, studenti stiču zvanje strukovni menadžer, strukovni ekonomista, strukovni poslovni informatičar ili strukovni ekonomista u oblasti turizma i ugostiteljstva.
Tridesetogodišnja saradnja Škole sa navedenim Pilot fabrikama dala je mnoštvo pozitivnih rezultata, koji se ogledaju u realizaciji preko 40.000 seminarskih i završnih radova, kao i sprovedenim istraživačko-razvojnim i marketinškim aktivnostima za potrebe pilot-fabrika.
Škola nastoji da u narednom periodu kvalitet saradnje sa postojećim pilot-fabrikama podigne na viši nivo i proširi saradnju sa novim pilot-fabrikama, pogotovo zbog uvođenja stručne prakse u kurikulume inoviranih studijskih programa.