Научно-истраживачки и стручни рад
Школа непрекидно осмишљава, припрема и реализује поједине облике научно-истраживачког рада, стручне и друге врсте програма, у пољу друштвено-хуманистичких наука, посебно у областима Менаџмент и бизнис и Економске науке, ради унапређења квалитета образовног процеса, тако да је дат посебан значај и подстицај за обезбеђење свих потребних ресурса наставном особљу у остваривању научно-истраживачких и стручних резултата.
Ради остваривања међународне сарадње и посебних програма стручног усавршавања, у Школи се организују Центар за међународну сарадњу и Центар за едукацију и услуге, у којима се обављају примењена и развојна истраживања, као и едукација за потребе Школе, сарадња са компанијама и осталим корисницима из привреде, а који су у функцији развоја и унапређења основних делатности.
Реализовани пројекти и истраживања
1994-2010.
Истраживање Планско-контролног циклуса
1994-2010.
Истраживање модалитета комуницирања менаџера
2007.
Ка новим иновативним праксама у региону централне Србије
2010.
Towаrd new innovative practices in central Serbia Region, EAR - European Agency for Reconstruction
2010.
Истраживање утицаја информационо-комуникационих технологија на појаву информација у пословним системима
2011.
Оцена ефективности и ефикасности састанака у пословном систему
2012.
Мотивација менаџера
2012.
Истраживање компетенција менаџера за примену стандардизације у пословном систему
2012.
Истраживање потреба за допунском едукацијом из области менаџмента
2016/17.
Креативни бизнис иновациони генератор у партнерству са Бизнис инкубатором Крушевац и Дигиталном ковачницом Крушевац
2017/18.
Креативни бизнис иновациони генератор у функцији развоја омладинског и женског предузетништва у партнерству са Бизнис инкубатором Крушевац
2019/20.
Социјална предузећа за развој потенцијала младих у партнерству са удружењем „Лимитлес“ Београд
2021.
Иновативна Србија у партнерству са Бизнис инкубатором Крушевац, Пројекат финансирао Кабинет министра за иновације и технолошки развој Републике Србије
2023.
Иновативна Србија у партнерству са Бизнис инкубатором Крушевац, Пројекат финансирао Кабинет министра за иновације и технолошки развој Републике Србије
2022.
У сусрет климатској правди, носилац пројекта: Удружење грађана „Европски покрет у Србији – Лесковац“
2022.
Ја – жена предузетница, носилац пројекта: Удружење „Женска пословна асоцијација“ Лапово
2022.
Екологија за младе, носилац пројекта: Удружење „Бизнис асоцијација 034“ Лапово
2022.
Форум младих лидера у сарадњи са Високом школом за пословну економију и предузетништво, Београд
2023.
Форум младих лидера у сарадњи са Високом школом за пословну економију и предузетништво, Београд
Издавачки центар
Издавачки центар Школе је основан 1994. године, са тадашњим циљем да се у домаћем издаваштву обогати литература из области менаџмента, посебно индустријског (производног).
Како је, од свог оснивања до данас, Школа своју образовну делатност проширила и на област економије, пословне информатике и туризма и угоститељства, кроз свој Издавачки центар данас даје допринос обогаћивању стручне литературе из свих ових области.
Издања Издавачког центра су превасходно намењена студентима Школе.
За тридесет година постојања у оквиру Издавачког центра издато је око 70 наслова, одштампаних у преко 250.000 примерака.
Школа је јавности презентовала своју издавачку делатност на преко 20 сајмова књига.
Школа је две године заредом, 2012. и 2013. године, на Сајму књига и издаваштва Расинског округа, који се одржава у организацији Културног центра, Историјског архива и Народне библиотеке из Крушевца, освајала признање за издавача године.
Сарадња са привредом
ПИЛОТ-ФАБРИКА је конкретно предузеће које има функцију да у одабраном делу свога деловања послужи као практични полигон студената Школе.
Ради успешније сарадње Школе и Пилот-фабрике, обавезно се предвиђа укључивање представника Пилот-фабрике, од самог почетка сарадње до присуствовања одбрани семинарских, пројектних и завршних радова студената.
Рад у Пилот-фабрици, поред стицања практичних знања, омогућава студентима и стицање разних вештина; вежбање комуницирања (стручног, тимског, хијерархијског...); обучавање за тимски рад; навикавање на реалне производне ситуације и режим рада у привреди,... што ће им све скупа, по завршетку школовања, олакшати уклапање у реалне привредне ситуације, њихов рад учинити ефикаснијим.
Присуством и ангажовањем у Пилот-фабрици, студентима се отвара и перспектива запошљавања у тој Пилот-фабрици, и другима са којима она пословно сарађује. Присуство студената Школе у Пилот-фабрикама има као исход доделу великог броја стипендија и запошљавање студената.
У протеклом периоду Школа је успоставила сарадњу са преко 450 пилот фабрика - из 70 општина широм Србије. Са сваким од ових предузећа потписан је Уговор о међусобној сарадњи.
Разноврсност области рада пилот-фабрика погодан је полигон за стицање широког спектра знања и флексибилну припрему студената за ангажовање у конкрентим предузећима приликом заснивања радног односа.
Израда семинарских радова током целог периода студирања, чини систем студија активним, кроз перманентну имплементацију теоретских знања на практичне проблеме производних процеса и обрадних система у Пилот - фабрикама. Паралелно са упознавањем теоретског дела градива из стручних предмета, студенти припремају семинарске радове, као непосредну примену теоретског градива на практичним примерима у Пилот-фабрикама Школе.
На основним студијама, на студијским програмима менаџмента, економије, пословне информатике и туризма и угоститељства, предвиђено је да студенти у последњем семестру у оквиру предмета Пројектни рад из пословно индустријског менаџмента, односно Пројектни рад остваре практичан рад у конкретном предузећу (Пилот-фабрици), ураде и одбране практичан рад, са циљем да се у реалним привредним условима практично провере знања стечена током претходне две године школовања из стручних и уже стручних предмета. У раду се инсистира на аналитичком приступу проблематици, практичности и активном - креативном учешћу студената (пројектовање и спровођење мера за побољшање пословања пилот-фабрике). Успешном одбраном Пројектног рада, студенти стичу звање струковни менаџер, струковни економиста, струковни пословни информатичар или струковни економиста у области туризма и угоститељства.
Тридесетогодишња сарадња Школе са наведеним Пилот фабрикама дала је мноштво позитивних резултата, који се огледају у реализацији преко 40.000 семинарских и завршних радова, као и спроведеним истраживачко-развојним и маркетиншким активностима за потребе пилот-фабрика.
Школа настоји да у наредном периоду квалитет сарадње са постојећим пилот-фабрикама подигне на виши ниво и прошири сарадњу са новим пилот-фабрикама, поготово због увођења стручне праксе у курикулуме иновираних студијских програма.