Adam Smit (17.6.1723. - 17.7. 1790.) je bio škotski ekonomista i filozof. Njegovo kapitalno delo Bogatstvo naroda predstavlja prvi pokušaj da se naučnom metodom istraži razvitak industrije i trgovine u Evropi. Isto delo smatra se ideološkim temeljom modernog kapitalizma i slobodne trgovine. Zahvaljujući njemu, Ekonomija je postala akademska disciplina.
Osnovna ideja, koja ga je učinila slavnim, jeste da rad pojedinca u vlastitom interesu u slobodnoj ekonomiji vodi povećanju blagostanja svih. Ta ideja predstavlja temelj tržišne privrede, odnosno pokazuje kako naizgled haotičan tržišni sistem poseduje unutrašnju logiku i pokorava se regulaciji tzv. nevidljive ruke tržišta.
Da bi neko zaradio novac u sopstvenom interesu, on mora da na konkurentskom tržištu pruži drugima nešto što oni cene i smatraju odgovarajućom protivvrednošću, čime nesvesno i nevoljno potpomaže njihove interese. Kako je sam rekao: “Ne očekujemo mi večeru od dobrodušnosti mesara, pivara i pekara, već od njihovog čuvanja vlastitog interesa“.
U skladu s tim, Smit je bio zagovornik slobodne trgovine kako unutar zemlje, tako i u međunarodnoj trgovini. Njegovo delo predstavlja snažan napad na tada preovlađujući koncept merkantilizma, po kome je najvažnija stvar za jednu zemlju količina zlata u trezorima i po kome je država dužna da popravlja trgovinski bilans širokim intervencionizmom.
Glavnog pokretača ekonomskog prosperiteta svake zemlje video je u podeli rada i njenom sve većem širenju. Podela rada donosi sve veću specijalizaciju znanja i veština radnika, sa kojom ide sve veća efikasnost proizvodnje.